Siłownia Trening

5 rzeczy, które pomogą Tobie wrócić do treningów na siłowni po kontuzji bądź przerwie

Kontuzja bądź przerwa w treningu siłowym z każdego innego powodu może być bardzo dotkliwa dla naszych wyników sportowych. Wiele osób martwi się, że nie uda im się wrócić do formy po długiej przerwie. Jednak w rzeczywistości powrót do wyników sprzed kontuzji bądź przerwy może być szybszy, niż się nam wydaje. Jednak, aby powrót do pełnego treningu na siłowni był optymalny, warto zastosować się do kilku wskazówek, o których poniżej.

Nie angażuj się zbyt mocno


Niby sporo osób wie o tym, że powrót do formy powinien odbywać się stopniowo. Po powrocie do treningów nigdy nie zaczniemy od podnoszenia ciężarów sprzed kontuzji. Po prostu musimy obudować siłę, wytrzymałość i sprawność mięśni, zanim zaczniemy testować je do granic możliwości. Tak więc zacznij od mniejszych obciążeń i ciężarów.

Ta wskazówka wydaje się banalna, jednak jest często lekceważona przez osoby trenujące na siłowni. Jeśli jesteś tą osobą z grona osób lekceważących tę poradę, to pamiętaj, że w możesz ponownie odnieść kontuzję uniemożliwiającą ponowne treningi

Zaplanuj powrót do formy


Optymalny powrót do treningów na siłowni powinien być zaplanowany od A do Z. Tak więc ułóż plan treningowy, w którym zaczniesz powoli zwiększać ciężar i objętość treningową. Wskazana jest również niska intensywność. Po kilku jednostkach treningowych możesz powoli zwiększać objętość oraz intensywność. Dzięki temu już po kilku tygodniach powrócisz do swojej sportowej rutyny sprzed przerwy.

Bądź cierpliwy


Cierpliwość jest niewątpliwą cnotą i siłą niewielu ludzi. Jak powiedzieliśmy sobie już powyżej, Twój trening nie powróci do poziomu sprzed przerwy w ciągu kilku dni. Jest to niepodważalny fakt i dlatego potrzebna jest w tym wszystkim cierpliwość.

W przypadku przerwy spowodowanej kontuzją, bez względu na to, jak długo trwała przerwa, ważne jest, aby nie zaczynać zbyt szybko treningu. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, to zapewne nie masz ani czasu, ani warunków medycznych oraz fizycznych, aby w szybkim czasie wrócić na mistrzowską ścieżkę.
Na początku jeden dzień wolny po każdej sesji sprawi, że organizm będzie miał czas na powrót do formy. Natomiast Ty będziesz miał pewność, że regeneracja stoi na odpowiednim poziomie.

Na chwilę schowaj ambicję


Co wyróżnia profesjonalistów od amatorów? Na pewno przemyślane podejście do treningów siłowych oraz rozsądne dysponowanie swoimi możliwościami. Wielu sportowców trenujących rekreacyjnie kieruje się niepohamowaną ambicją. W zasadzie jest to pozytywna cecha, jednak często prowadzi ona zbyt nadmiernego przeciążenia organizmu podczas uprawiania sportu. Jak łatwo się domyślić, może to skutkować tym samym, a więc kolejnymi przerwami w treningu siłowym. Pamiętaj, że Twoje ciało nie jest maszyną.

Tak więc po przerwie bezwzględnie zapomnij o treningu na 100% – co najmniej przez kilka tygodni.

Nie możesz nadrobić straconych sesji treningowych


Nawet w przypadku, gdy Twoja przerwa była dosyć krótka i trwała maksymalnie kilka dni, to nie jest dobrym pomysłem odrabianie zaległych sesji treningowych. Takie zachowanie jest prostą drogą do przemęczenia organizmu i prowadzi do przetrenowania. Niestety, ale wielu amatorskich sportowców chce nadrobić wszystko podczas jednej sesji treningowej, aby móc dalej kontynuować ze swoimi pierwotnymi założeniami. Takie zachowanie może skończyć się kolejną przerwą i to nawet zdecydowanie dłuższą.

Jak zapewne się domyślasz, nadrabianie straconych sesji treningów na siłowni po prostu nie jest dobrym wyjściem. Zdecydowanie lepiej będzie, gdy przeanalizujesz swoje dotychczasowe założenia treningowe jeszcze raz i z chłodną głową podejdziesz do sprawy treningów. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego urazu z powodu zbyt dużych przeciążeń.

Jak więc widzisz powyższe wskazówki powrotu do treningów na siłowni wydają się dosyć proste. Jednak niestety, wciąż duża grupa osób kompletnie o nich zapomina. Natomiast Ty masz już tą świadomość, w jaki sposób powinieneś zachować się w przypadku powrotu do regularnych treningów. Tak więc na sam koniec pamiętaj, że jeżeli Twoja przerwa od treningów na siłowni była dłuższa, to zdecydowanie lepiej będzie zacząć od całkowicie lżejszego treningu, a wręcz od typowych podstaw, aby organizm ponownie przyzwyczaił się do przeciążeń wywołanych treningiem na siłowni.

Similar Posts