Zdrowie

Aktywność fizyczna – sposób na zapobieganie żylakom

Teraz wszyscy dysponujemy mocno ograniczoną ilością wolnego czasu. Musimy rezygnować z różnych aktywności, nawet jeśli chcemy się nimi zajmować, bo po prostu brakuje nam na nie wolnych godzin, gdyż przeznaczamy je przede wszystkim na pracę, dom i zajmowanie się rodziną. O zdrowie musimy jednak sami zadbać. Nikt za nas tego nie zrobimy. A jeśli chcemy poznać sekret – żylaki jak zapobiegać – musimy niestety jakimś cudem wygospodarować w ciągu dnia pewną ilość czasu, którą przeznaczymy wyłącznie na rozruszanie zastałego ciała, czyli na aktywność fizyczną. Bez sportu nie ma mowy o dobrym zdrowiu. Jest on dla nas absolutnie najlepszym lekarstwem na różnego rodzaju przypadłości.

Akurat w przypadku żylaków nie każda dyscyplina sportowa będzie jednak dobrym wyborem. Mówi się, że sport to zdrowie, jednakże łatwo możemy dostrzec, że zawodowi sportowcy, zwłaszcza ci uprawiający konkretne dyscypliny, zazwyczaj narzekają na różnego rodzaju kontuzje. Nie każda aktywność będzie dobra dla ciała. Uprawianie niektórych dyscyplin może wręcz sprzyjać powstawaniu żylaków. Jeżeli więc już teraz jesteśmy na nie mocno narażeni albo zaczęliśmy mieć z nimi problemy, starajmy się wybierać aktywności o stosunkowo niskim poziomie trudności. Nie możemy bowiem nadmiernie obciążać nóg, które są jednak zdecydowanie najbardziej narażone na powstawanie żylaków. Unikajmy więc sprintów, bardzo szybkich i długich biegów czy ciężkich ćwiczeń siłowych, zwłaszcza tych obciążających dolne partie ciała, czyli przysiadów, wykroków bądź martwych ciągów. Możemy natomiast spokojnie spacerować, pływać czy jeździć na rowerze. To właśnie te najprostsze i z pozoru najzwyklejsze aktywności zwykle są czymś absolutnie najlepszym dla ciała.

Żylaki jak zapobiegać? Postanówmy sobie, że właśnie od teraz każdego dnia przeznaczymy przynajmniej te pół godziny na wybraną aktywność fizyczną. Jeżeli nie chcemy zajmować się bardziej wymagającymi sportami, zdecydujmy się na spacerowanie. Spacer zawsze świetnie zadziała na całe nasze ciało.

Similar Posts